Streszczenie projektu

Celem projektu jest utworzenie prototypów innowacyjnych rozwiązań dotyczących ręcznych napędów wózków inwalidzkich. Opracowane zostaną dwa alternatywne napędy wielobiegowe: z przekładnią łańcuchową oraz paskową. Kolejno planowana jest rozbudowa istniejącego zaplecza pomiarowego. Konieczne będzie również utworzenie oprogramowania które przyspieszy prace badawcze. W głównym etapie projektu przeprowadzone zostaną badania dotyczące biomechaniki i kinematyki napędzania opracowanych rozwiązań. Ocena wysiłku operatora wózka zostanie dokonana przy wykorzystaniu elektromiografii powierzchniowej. Da to podstawę do porównania prototypów z klasycznym napędem wózka inwalidzkiego. Na efekt końcowy projektu będą składać się, m.in., trzy przebadane i funkcjonalne prototypy innowacyjnych wózków inwalidzkich. Dzięki temu zwiększy się możliwość zagospodarowania rezultatów projektu – zaistnieje możliwość prezentacji opracowanych urządzeń na targach i w ramach kontaktów z przemysłem. Powstanie także zbiór wytycznych związanych z opracowaniem konstrukcji wózków inwalidzkich. Zebrane doświadczenie poszerzy możliwości rozpowszechnienia efektów projektu. Może odbywać się to zarówno poprzez dystrybucję usług eksperckich jak i dokumentacji, ale również publikacji naukowych.

Bezpośrednimi odbiorcami efektów projektu są osoby niepełnosprawne. Opracowane rozwiązania wspomogą użytkowanie sprzętu asystującego poruszanie się, co przełoży się na komfort życia codziennego. Pośrednimi odbiorcami są zespoły naukowe, zainteresowane zastosowaną metodyką badawczą oraz wynikami eksperymentów. Efekty projektu to także know-how pożądane przez firmy zajmujące się komercyjnym dostarczaniem sprzętu asystującego i rehabilitacyjnego. Do grupy pośrednich odbiorców zaliczyć można także rehabilitantów, ponieważ to m.in. do nich należy doradztwo w kwestii wyboru wózka inwalidzkiego.

Cele projektu

Ogólny opis celu oraz założeń:

Jednym z głównym obszarów technicznego wspomagania osób z niepełnosprawnością ruchu jest wspomaganie mobilności. Niepełnosprawność układu ruchu wywołana jest różnymi przyczynami powodując, że użytkownicy wózków inwalidzkich cechują się różnym stopniem niepełnosprawności ruchowej. W efekcie powstaje problem z zaspokojeniem funkcji lokomocji jednym urządzeniem zaspokajającym potrzeby dużej grupy osób z niepełnosprawnością ruchu. Wynika on między innymi z tego, że obecnie wykorzystywane napędy ręczne nie uwzględniają indywidualnych możliwości fizycznych użytkownika, oraz układ jezdny wózka przeważnie przystosowany jest do poruszania się po równych i utwardzonych drogach. Takie ograniczenia konstrukcyjne wózków inwalidzkich przekładają się na ograniczenia w dostępności przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych, oraz utrudniają ich aktywizację społeczną.

Cele główne projektu:

  1. Wspomaganie mobilności osób z niepełnosprawnościami poprzez stworzenie dwóch prototypów innowacyjnych napędów do wózków inwalidzkich.
  2. Gromadzenie obszernych, kompletnych materiałów związanych z nowymi rozwiązaniami technicznymi w dziedzinie napędów wózków inwalidzkich (publikacje naukowe, patenty oraz dokumentacja techniczna).

Cele cząstkowe przedsięwzięcia:

  1. Opracowanie i skonstruowanie dwóch rodzajów napędów do ręcznych wózków inwalidzkich.
  2. Opracowanie elektronicznych modyfikacji opracowanych rozwiązań, zorientowanych na automatyzację, ułatwienie dostępu oraz zwiększenie ergonomii użytkowania.
  3. Przygotowanie odpowiedniego oprogramowania do obróbki danych oraz modelu matematycznego w środowisku MATLab.
  4. Przeprowadzenie szeregu badań nad prototypami wózków na stanowisku z hamownią oraz analiza wyników.
  5. Publikacja artykułów naukowych skupiających się na porównaniu innowacyjnych napędów z napędem klasycznym.
  6. Stworzenie dokumentacji będącej zbiorem wytycznych związanych z konstruowaniem wózków inwalidzkich z innowacyjnymi napędami.

Realizacja strategii nastąpi poprzez wykonanie następujących działań podstawowych:

  1. Opracowanie konstrukcji, zbudowanie, modyfikacja (rozbudowanie o moduły elektroniczne) i przetestowanie prototypów wózków inwalidzkich z napędem ręcznym, a następnie ich przebadanie.
  2. Opracowanie dokumentacji technicznej efektów projektu, która stanowić będzie przedmiot sprzedaży dla firm zewnętrznych.
  3. Opracowanie artykułów naukowych, monografii oraz materiałów reklamowych (prezentacje).
  4. Promowanie i rozpowszechnianie efektów projektu, wyjazdy na konferencje, targi oraz spotkania z producentami wózków inwalidzkich.